در حال بارگذاری ..
نرم افزار موبایل 141 هم اکنون قابل دریافت است
مقالات - رانندگی شامل چه مهارت هایی می شود؟

عنوان

رانندگی شامل چه مهارت هایی می شود؟

تاریخ

2017-02-27T20:30:00Z

توضیحات

رانندگی مستلزم دو نوع مهارت است:

1-    مهارت­های مربوط به کنترل خودرو
2-
    مهارت­های مربوط به رفتار رانندگی

کنترل خودرو از مهارت­های بسیار ساده مانند روشن کردن اتومبیل و تنظیم آینه­ها تا مهارت­های پیچیده مانند حفظ تعادل بین میزان درگیری کلاج، گاز و ترمز برای حرکت در سربالایی یا سراشیبی در موقعیت ترافیک سنگین می­شود. این نوع مهارت­ها از طریق کلاس­های آموزش رانندگی و با تمرین و تکرار آموخته می­شوند. فرد پس از 100 ساعت تمرین معمولاً به این مهارت­ها دست می­یابد.

مهارت­های مربوط به رفتار رانندگی اشاره به توانایی فرد در کنترل رفتار خود به هنگام رانندگی دارد و شامل توانایهایی مانند حفظ سرعت مجاز، حفظ فاصله و تمرکز بر عمل رانندگی می­گردد. رفتارهای رانندگی شامل دو دسته رفتارهای مثبت و رفتارهای منفی می­شوند. رفتارهای منفی یا غلط رانندگی پیش­بینی کننده تصادفات هستند.

رفتارهای غلط رانندگی را می توان به سه دسته تقسیم نمود:

1.      رفتار رانندگی پرخاشگرانه

2.      رفتار رانندگی متخلفانه

3.      رفتار رانندگی اشتباه

در رفتارهای رانندگی پرخاشگرانه، فرد برای رسیدن به هدف شخصی خود، فرد یا افراد دیگر را هدف قرار می­دهد و باعث آزاردگی و اذیت آن‌ها می­شود. رفتارهایی مانند بوق زدن مکرر، تعقیب کردن خودروی دیگر، نور بالا انداختن به سمت خودروی دیگر برای باز کردن مسیر خود، تغییر مسیر ناگهانی، ناسزا گویی از این جمله‌اند.

در رفتارهای رانندگی متخلفانه، فرد عمداً قوانین راهنمایی و رانندگی را زیر پا می­گذارد. در رفتار متخلفانه الزاماً فرد دیگری مورد هدف قرار نمی گیرد. رانندگی با سرعت غیرمجاز، عبور از چراغ قرمز، حرکت با دنده عقب در جاده و اتوبان، نبستن کمربند ایمنی از این جمله‌اند.

در رفتارهای رانندگی اشتباه، فرد بطور غیرعمدی خطایی را انجام می­دهد. برای مثال، فرد ممکن است متوجه راهنما زدن خودروی دیگر به سمت چپ نشده و از آن سبقت بگیرد، متوجه عابرین پیاده نشده و اجازه عبور به آن‌ها ندهد، یا در چهارراه در خط نادرست قرار بگیرد.

رفتارهای پرخاشگرانه و متخلفانه بیشتر زمانی رخ می­دهد که فرد تنها به هدف شخصی خود می­اندیشد و به نیازها و حقوق دیگران توجهی ندارد. در واقع فرد برای رسیدن به مقصد خود از هر راه ممکن استفاده می‌کند. رفتارهای پرخاشگرانه سطح استرس دیگران را بالا می­برد و بروز رفتار غلط در آن‌ها را نیز موجب می­شود.

از سوی دیگر، رفتارهای رانندگی اشتباه به دلیل ناتوانی­های موقت ذهنی فرد در مواجهه با شرایط رانندگی رخ می­دهد. هرچه شرایط رانندگی بی­نظم­تر و شلوغ­تر باشد احتمال بروز چنین ناتوانی­های ذهنی و در نتیجه رفتارهای اشتباه رانندگی بیشتر خواهد شد. بنابراین، انواع رفتارهای غلط رانندگی به یکدیگر وابسته و از یکدیگر تاثیر می­پذیرند.

در رانندگی افراد براساس اطلاعات در دسترس تصمیم میگیرند که چگونه رانندگی کنند. هرچه اطلاعات نادرست در دسترس­تر و بیشتر باشد احتمال بروز رفتارهای غلط رانندگی نیز بیشتر خواهد شد.

چگونه می­توان از رانندگان پرخاشگر اجتناب نمود:

·         از مسیر آن‌ها خارج شوید و از آن‌ها فاصله بگیرید.

·         آرامش خود را حفظ نمایید. هدف خود در مورد رسیدن سالم و ایمن به مقصد را به خاطر آورید.

·         با آن­ها درگیر نشوید. رفتار زشت آن‌ها را نادیده بگیرید و به آن‌ها نگاه نکنید.

·         به گونه‌ای عمل کنید که گویی رفتار آن‌ها را عمدی نمی‌دانید. به خاطر داشته باشید که رانندگان پرخاشگر همیشه قصد آزار ندارند.

·         در مقابل وسوسه "درس دادن به راننده دیگر" مقاومت کنید.

در کل همه ما گاهي در حين رانندگي با موقعيت هايي مواجه می­شویم كه آزار دهنده هستند. باید بپذيریم كه در جاده رانندگان بدي هم هستند. به خاطر داشته باشیم رفتارهای غلط رانندگی صرفا باعث ایجاد هرج و مرج و بی­نظمی در شرایط رانندگی و ضایع کردن حقوق خود و دیگران می­شود. ما نمی توانیم ترافیک را کنترل کنیم. اما می توانیم خود، رانندگی و هیجانات خود را کنترل کنیم.  

 

نویسنده: خانم دکتر زهرا طبیبی، عضو هیئت علمی گروه روان­شناسی، دانشگاه فردوسی مشهد​

رانندگی شامل چه مهارتی می شود.pdfرانندگی شامل چه مهارتی می شود.pdf